Zaměstnankyně, přezdívaná na interním fóru Čou, obvinila svého šéfa, že ji znásilnil v hotelovém pokoji, když o sobě nevěděla po propité noci. Její vylíčení incidentu hojně sdíleli čínští uživatelé sociálních sítí.
Hnutí MeToo v Číně sílí. Alibaba kvůli obvinění ze znásilnění propustí manažera |
Internetový prodejce se stal symbolem chování často rozšířeného v podnicích, které mnohdy upřednostňují výkon před firemní kulturou, napsala agentura Bloomberg.
Šéf Alibaby Daniel Čang přiznal, že způsob, jak firma stížnost řešila, byl „ponižující“. Alibaba i tak musela propustit deset zaměstnanců, kteří zprávu dostali na veřejnost. Porušili přísná firemní nařízení, jež vynášení informací z interního fóra zakazují. Intranet je přístupný 250 000 zaměstnancům Alibaby a dále lidem, co pracují ve finančně technologické dceřiné společnosti Ant Group.
Čou na intranetu zveřejnila jedenáctistránkovou zprávu o incidentu poté, co na její původní stížnost nereagovali dva týdny ani nadřízení, ani personální oddělení. Tato nečinnost vedla k protestu v jedné z kantýn Alibaby. Podnik začal věc vyšetřovat až poté, co začal záznam protestu kolovat na sociálních sítích. Měl přes milion zhlédnutí.
Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najděte jej na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz. |
Vedoucí personálního oddělení byl veřejně pokárán. Firma zřídila horkou linku pro stížnosti na sexuální obtěžování a vytvořila výbor, který se bude stížnostmi zabývat.
Čou ve své zprávě vylíčila, že ji nadřízený přiměl jet do Ťi-nanu, který leží 900 kilometrů od centrály firmy v Chang-čou, na setkání s klientem. Obvinila své vedoucí, že ji při večeři přiměli pít s kolegy alkohol.
Vzpomíná si prý, že ji klient líbal a že se další den probudila ve svém hotelovém pokoji nahá a nepamatovala si, co se v noci dělo. Uvedla také, že získala kamerový záznam, na kterém je vidět, jak její manažer vchází čtyřikrát během noci do jejího pokoje.