WeWork požádal v USA o ochranu před věřiteli. O sdílené kanceláře není zájem

07.11.2023

O bankrotovou ochranu ve Spojených státech požádal poskytovatel sdílených kanceláří WeWork. Firmě, jejíž raketový vzestup a pád změnily globální podobu odvětví pronájmu kanceláří, nevyšly sázky na to, že podniky budou více využívat její sdílené kancelářské prostory. Pobočky podniku mimo USA a Kanadu nejsou řízením dotčené.
WeWork požádal v USA o ochranu před věřiteli. O sdílené kanceláře není zájem

Mluvčí WeWork uvedl, že majitelé zhruba 92 procent dluhu firmy souhlasili v rámci dohody o podpoře restrukturalizace s přeměnou svého zajištěného dluhu na vlastní kapitál. Firmě se tím podařilo snížit dluh o tři miliardy USD (asi 66 miliard korun).

WeWork očekává, že bude mít finanční likviditu, aby mohl normálně pokračovat v činnosti. Podobný krok jako v USA hodlá učinit také v Kanadě.

Ke konci června 2023 měla WeWork k dispozici kancelářské prostory na 777 místech po celém světě. Většinový podíl, zhruba 60 procent, drží ve WeWork japonská technologická skupina SoftBank. Ta věří, že dohoda o podpoře restrukturalizace je vhodným opatřením pro reorganizaci firmy.

WeWork se postupně stala odstrašujícím příkladem divoce nadhodnocených amerických start-upů. S pověstí jednoho z nejhodnotnějších start-upů chtěla společnost v roce 2019 vstoupit na burzu s odhadovanou hodnotou 47 miliard USD (1,1 bilionu Kč).

Coworkingové kanceláře jsou na ústupu, firma WeWork pochybuje o existenci

Coworkingové centrum společnosti WeWork v Praze 1.

Místo triumfu ale přišel propadák. Důkladné analýzy hospodaření před primární veřejnou nabídkou akcií způsobily, že se velcí investoři ztrátové společnosti vyhnuli a nabídka byla nakonec zrušena.

Firmu pak tvrdě zasáhla pandemie, protože covidová opatření lidi přiměla pracovat z domova, místo sdílených prostor podniku jako do té doby. V roce 2021 se WeWork dostala na burzu, ale jen díky spojení s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Od počátku letošního roku akcie firmy klesly o téměř 99 procent.

Firmě se také stále nedaří dostat do zisku, protože platí vysoké částky za pronájem prostor, její firemní klientela ale převážně omezuje nebo ruší pronájmy kvůli trendu práce z domova. Mnoho jejích zákazníků tvořily začínající a menší podniky, které omezily své výdaje kvůli vysoké inflaci a zhoršení ekonomických vyhlídek.

Jsme před bankrotem, bojí se odboráři Liberty o osud huti. O pomoc žádají i vládu

Areál huti Liberty v Ostravě – Kunčicích

Ve druhém čtvrtletí, kdy naposledy oznámila finanční výsledky, spotřebovaly platby za prostory 74 procent jejích tržeb. Problémy WeWork zhoršila i konkurence ze strany tradičních pronajímatelů. Společnosti zaměřené na pronájem komerčních nemovitostí typicky uzavíraly pouze dlouhodobé nájemní smlouvy, nově ale začaly nabízet i krátkodobé a flexibilní pronájmy, aby se vyrovnaly s poklesem zájmu o kancelářské prostory.

Toužíte pracovat v hezčí kanceláři? Najděte si dobrého zaměstnavatele na portálu jobDNES.cz