Za pobyt v karanténě přísluší stejné peníze jako na nemocenské

26.02.2020

Nucený pobyt v karanténě na horách nebo u moře může na první pohled vypadat jako prodloužení dovolené v atraktivní destinaci. Vedle řady dalších komplikací je však nutné počítat i s tím, že na rozdíl od dovolené nebude čas v karanténě od zaměstnavatele nijak dobře zaplacený.
Za pobyt v karanténě přísluší stejné peníze jako na nemocenské

Epidemie koronaviru

Zaměstnavatel je každopádně povinen nepřítomnost na pracovišti způsobenou karanténou omluvit a posoudit ji jako překážku v práci na straně zaměstnance.

„Zaměstnanec musí o vzniku takové překážky a předpokládané době trvání bez zbytečného prodlení informovat. Předpokládá se, že bude lékařem vystaveno Potvrzení o nařízení karantény,“ říká advokátka Lucie Kalašová ze společnosti bpv Braun Partners.

Hledáte lépe placenou práci? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz

Tak je tomu alespoň v případě, že by se zaměstnanec ocitl v karanténě v Česku. A jak postupovat, když byla českým turistům nařízena karanténa na Tenerife? „Česká republika i Španělsko jsou členy EU, proto se v případě, že byla českým zaměstnancům nařízena ve Španělsku karanténa, postupuje z hlediska uplatnění nároku na nemocenské podle společných evropských pravidel,“ říká tisková mluvčí MPSV Kristýna Křupková.

Našim zaměstnancům tedy musí být v místě pobytu ve Španělsku vystaveno potvrzení o nařízené karanténě. To je postaveno naroveň českému potvrzení o nařízení karantény. Toto španělské potvrzení musí zaslat zaměstnanec svému zaměstnavateli do České republiky, aby mu tento mohl vyplácet náhradu mzdy.

V případě, že karanténa bude trvat déle než 14 kalendářních dnů, musí zaměstnanec zaslat ještě tiskopis „Žádost o nemocenské při vzniku pracovní neschopnosti v jiném členském státě EU/smluvním státě“, který je umístěný na ePortálu ČSSZ. „Všechna další španělská potvrzení o trvání karantény a o jejím ukončení předává zaměstnanec opět svému českému zaměstnavateli, který je spolu s podklady pro výpočet nemocenského předá příslušné OSSZ k zabezpečení výplaty dávky nemocenského,“ přibližuje mluvčí.

Zjednodušeně řečeno se tedy postupuje úplně stejně, jako kdyby šlo o tuzemský případ karantény, avšak namísto českých dokladů vystavených lékařem nebo orgánem ochrany veřejného zdraví se vychází ze zahraničních potvrzení. „Ta mají podle zmíněných evropských nařízení stejnou relevanci jako tuzemské doklady,“ poznamenává Křupková.

Výplata peněz se pak řídí stejnými pravidly, jako je tomu u nemoci. Za prvních 14 kalendářních dnů má zaměstnanec nárok na náhradu mzdy ve výši 60 procent průměrného výdělku. Od 15. dne náleží zaměstnanci nemocenská dávka (kalkulačku nemocenské pro rok 2020 najdete zde).

„Pokud zaměstnance zastihne karanténa během čerpání dovolené, jeho dovolená se nepřerušuje. Po dobu čerpání dovolené zaměstnanci náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku,“ dodává Kalašová.

Karanténa v Česku

  • V případě nařízené karantény se uplatní nárok na nemocenské tiskopisem „Potvrzení o nařízení karantény“, který vystaví ošetřující lékař nebo hygienik, a to tak, že zaměstnanec svému zaměstnavateli předloží „Oznámení o nařízení karantény“. Tímto potvrzením se současně uplatní u zaměstnavatele nárok na náhradu mzdy od 1. do 14. dne trvání karantény.
  • Pokud je karanténa delší 14 kalendářních dnů, předá zaměstnanec zaměstnavateli „Potvrzení o nařízení karantény pro uplatnění nároku na nemocenské“. Zaměstnavatel postoupí doklad příslušné OSSZ. OSVČ předají tento podklad přímo příslušné OSSZ.
  • Vyplacení nemocenského za určité období (zpravidla v situaci, kdy karanténa trvá déle než jeden měsíc), je možné pouze tehdy, pokud lékař vystaví „Potvrzení o trvání dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény“ (tzv. lístek na peníze). Tento tiskopis předá dále zaměstnanec svému zaměstnavateli. Zaměstnavatel ho pak předá příslušné OSSZ. OSVČ předají tento podklad přímo příslušné OSSZ.
    Zdroj: ČSSZ

On-line reportáž

10:35

Vážení čtenáři, vzhledem k přiznivé epidemiologické situaci přerušujeme na neurčito naše online zpravodajství z dění kolem koronaviru. V případě, že se situace změní či dojde k mimořádným událostem, budeme operativně reagovat. Děkujeme za pochopení.

10:09

Laboratoře v úterý provedly přibližně 164 000 testů, což je zhruba o 82 000 testů méně než před týdnem. Údaje o testování se ale do statistik dostávají se zpožděním, takže konečný výsledek může být odlišný.

09:20

Od začátku epidemie loni v březnu se v zemi covidem-19 prokazatelně nakazilo 1 662 256 lidí. Více než 1 621 000 z nich se z nemoci vyléčilo. S covidem zemřelo 30 126 lidí. Denní počty obětí se snižují. V květnu umíralo v průměru více než 20 lidí denně, v posledních dnech už bylo obětí méně než deset.

07:52

V úterý přibylo 475 nově nakažených koronavirem. Je to asi o čtvrtinu méně než minulé úterý, kdy hygienici evidovali 658 nových nákaz. Denní nárůst případů se v Česku poslední týdny snižuje

06:54

Indie za posledních 24 hodin zaznamenala dalších 132 788 případů koronaviru. Je to o něco více, než jihoasijská země oznámila v úterý, kdy byl denní přírůstek nejnižší od 8. dubna. V souvislosti s covidem-19 zemřelo dalších 3207 pacientů, informovala agentura Reuters.

přejít na online