Žádné přesčasy a pružná pracovní doba. Při hledání práce sílí význam benefitů

24.08.2024

Uchazeče při hledání práce zajímá mnohem více než jen výše nabízeného finančního ohodnocení. Mzda či plat jsou pro Čechy důležité, ale není to jediný faktor, který při rozhodování hraje roli. Při pohovorech se stále častěji řeší home office, nulové přesčasy a další benefity.
Žádné přesčasy a pružná pracovní doba. Při hledání práce sílí význam benefitů

„Nejvíce potenciálních zaměstnanců hledá práci, kde budou moci pracovat bez přesčasů. Konkrétně tuto možnost požaduje 79 procent zaměstnanců,“ říká Tomáš Pavlíček z pracovního portálu Atmoskop.cz. Ten analyzoval přes 30 tisíc požadavků, které zájemci o práci vyplnili.

Studenty paralyzuje mluvení na veřejnosti, problémy si přenášejí i do práce

ilustrační snímek

Trend, kdy stále více zaměstnanců dává důraz na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem, je v posledních letech na vzestupu. To se pak promítá i do jejich představ při hledání vhodného pracovního místa. „Nechtějí přesčasy, aby se mohli kvalitně věnovat svým koníčkům či rodině,“ dodává Pavlíček.

Kromě toho mají uchazeči často i své představy o rozvržení pracovní doby. „Obecně dle naších průzkumů dávají lidé přednost práci na jednu směnu, nejméně oblíbený je třísměnný a nepřetržitý provoz,“ říká Jitka Kouba, marketingová ředitelka personální agentury Grafton Recruitment.

Flexibilita v zaměstnání je klíčová

Velkým tématem je pak i požadavek na flexibilitu v zaměstnání. Ten podle průzkumu Atmoskopu uvádí mezi své požadavky 56 procent uchazečů. Uchazeči ji vnímají jako další nástroj, jak skloubit práci a osobní život. „Aby si mohli například operativněji zařídit soukromé záležitosti či prodloužit pobyt na chatě nebo v zahraničí. A zde například na víkend navázat v dalších dnech vzdálenou prací,“ vysvětluje Tomáš Pavlíček.

Počet státních zaměstnanců neklesá a výdaje na ně rostou. Odnášejí to firmy

Ukrajinci přebírají formuláře a informační letáky na přepážce úřadu práce.

S tím pak souvisí také možnost práce na home office nebo hybridní způsob práce. „Možnost alespoň částečného home office již berou lidé jako standard, nikoliv jako benefit,“ dodává Jitka Kouba. Hlavně u zaměstnanců, kteří pracují z kanceláře, je na flexibilitu kladen důraz. „Zejména u bílých límečků to je jedno z důležitých kritérií. Z našeho průzkumu vyplývá, že například flexibilní pracovní dobu by chtělo 95 procent z nich,“ říká Kouba.

Při hledání práce tak nejen mladší generace, ale i ti, kteří už vychovávají děti, preferují zaměstnavatele, který se staví vstřícně k jejich potřebám týkající se času a místa výkonu práce. Tento trend navíc ještě zesílil po pandemii. „Očekávají, že když tehdy ukázali, že dokážou svoji práci odvádět bez problémů z domova, tak že jim zaměstnavatel bude stejně důvěřovat i nyní,“ vysvětluje Pavlíček

Nejčastější benefity
Stravenky47 %
Pružná pracovní doba41 %
Nápoje zdarma (káva, čaj, minerální voda apod.)37 %
Práce z domu36 %
Firemní akce35 %
Mobilní telefon k soukromým účelům34 %
Dovolená navíc32 %
Zdroj: Platy.cz

Částečně zaměstnavatelé takovým požadavkům vyhoví například v rámci firemních benefitů. „Stále vedou stravenky, které dostává 47 procent zaměstnanců. Ale dále je to pružná pracovní doba, tu poskytuje 41 procent zaměstnavatelů,“ říká Miroslav Dravecký z portálu Platy.cz. Kromě toho 36 procent zaměstnavatelů umožňuje také práci z domu.

Pro potenciálního zaměstnance hrají roli i další, ne tak běžné benefity, jako je například parkovací místo u místa výkonu práce, možnost využívat firemní auto k soukromým účelům, více dní dovolené apod. Dovolená navíc je přitom podle průzkumu portálu Platy.cz až sedmým nejčastěji poskytovaným benefitem.

Sektory, ve kterých je dovolená navíc poskytována nejčastěji
Pojišťovnictví51,9 %
Bankovnictví a finance50,5 %
Telekomunikace39,4 %
Energetika39,3 %
Informační technologie37,7 %
Chemický a farmaceutický průmysl37,4 %
Strojírenský průmysl36,9 %
Automobilový průmysl36,2 %
Zdroj: Platy.cz

Nejčastěji je benefit dovolené navíc poskytován v sektoru pojišťovnictví, v gastronomii ji nabízí jen 8,3 procenta zaměstnavatelů.

Sektory, ve kterých je dovolená poskytována nejméně
Gastronomie8,3 %
Sociální péče17,9 %
Zdravotnictví20,3 %
Textilní a oděvní průmysl20,7 %
Zdroj: Platy.cz

Bohužel ne vždy se potkají představy zaměstnanců o benefitech s tím, jaké od zaměstnavatele skutečně dostanou. Rozdíly jsou podle průzkumu Grafton Recruitment viditelné napříč všemi obory.

„Asi největší rozdíl byl zaznamenán v případě dorovnání mzdy v době pracovní neschopnosti u manuálních pracovníků ve fyzicky náročných profesích, takzvaných černých límečků. O tento benefit stojí 90 procent těchto pracovníků, čerpat ho však může jen zhruba desetina z nich,“ poukazuje Jitka Kouba. O mnoho lepší to však podle statistik není s tímto benefitem ani u kancelářských pozic.

Hledáte práci s lepšími benefity? Navštivte internetový pracovní portál jobDNES.cz