Průzkumu, který vypracoval pracovní portál The Stepstone Group ve spolupráci s organizacemi Boston Consulting Group a The Network, se zúčastnilo více než 150 000 zaměstnanců ze 180 zemí. Ve srovnání s předchozím žebříčkem zveřejněným v roce 2021 si Německo o jedno místo pohoršilo, na čtvrtém místě ho nahradila Británie. Německo ztrácí i v dlouhodobějším pohledu, v roce 2018 bylo na druhém místě.
Z metropolí je nejoblíbenější Londýn, za ním jsou Amsterodam a Dubaj. Berlín se v průzkumu dostal do první šestice oblíbených metropolí, před ním se ještě umístila města Abú Zabí a New York.
Podle studie necelá čtvrtina dotazovaných v současné době aktivně hledá práci mimo svoji domovskou zemi. Podíl těch, kteří by byli ochotni odejít za prací do zahraničí, činil 63 procent. Zůstává tak stabilně na vysoké úrovni, i když je nižší než před pandemií nemoci covid-19. V roce 2018 bylo ochotno odejít 78 procent dotazovaných. Nejvíce ochotni cestovat jsou mladší lidé a lidé ze zemí s rychle rostoucí populací.
Už bez nutnosti pracovního povolení v Česku. Kterých cizinců se to má týkat |
Ze zprávy také vyplývá, že o tom, zda zaměstnanci chtějí odejít pracovat do zahraničí, ve většině případů rozhoduje konkrétní pracovní nabídka a méně to, že si konkrétní zemi spojují s nějakými výhodami, jako je například systém zdravotní péče. Zhruba 77 procent respondentů také očekává, že se jejich budoucí zaměstnavatel postará o imigrační proces a podpoří je při vyřizování víz a pracovních povolení.
Studie rovněž ukázala, že Němce obecně neláká cestovat za prací do zahraničí. Z Německa hledalo práci v zahraničí pouze sedm procent respondentů. Jako oblíbené destinace uváděli Švýcarsko a Rakousko. Například v Itálii, Británii nebo v USA práci v zahraničí hledalo dvakrát více respondentů. Německo je pak naopak velmi atraktivní destinací pro lidi z Bosny a Hercegoviny, Turecka, Pákistánu nebo Maďarska.
Hledáte práci v zahraničí? Vyberte si z aktuální nabídky práce na internetovém portálu jobDNES.cz |