Českých turistů podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) dorazilo do takzvaných hromadných ubytovacích zařízení během letošního druhého čtvrtletí 3,2 milionu. Ve srovnání se stejným obdobím vloni jde o nárůst o zhruba 120 tisíc. Před propuknutím covidové epidemii uzavřením hranic strávilo jarní dovolenou v Česku jen 2,8 milionu Čechů.
Naopak cizinců dorazilo na jaře 2019 přes 2,9 milionu. Letošní jaro s 2,5 miliony zahraničními příjezdy tak zatím za předcovidovou sezonou pokulhává. Až do roku 2019 přitom Česko zažívalo setrvalý růst počtu zahraničních hostů. Letošní data odpovídají podle ČSÚ počtům cizinců zhruba v roce 2015.
Jde ale přitom pouze o počty lidí ubytovaných v klasických zařízeních, jako jsou hotely, pensiony nebo kempy. Krátkodobá ubytování typu Airbnb statistika nepostihuje, protože tyto platformy počty ubytovaných hlásí jen zřídka.
Jezdí jiní cizinci
Počty zahraničních turistů se sice vracejí k číslům, na které jsou tuzemští hoteliéři zvyklí, mění se ale jejich složení. „Zatímco v roce 2019 byli významně zastoupeni klienti z Asie či USA, v tomto roce tvoří 82 procent všech klientů sítě Orea hosté z Česka a sousedních států,“ potvrdil ředitel obchodní strategie hotelové sítě Orea Hotels & Resorts Jiří Fontana. I v rámci sousedů se zastoupení bohatších západních návštěvníků snížilo. Ti podle Fontany dnes tvoří jen necelých 15 procent klientely, zatímco před krizí tvořili více než pětinu návštěvníků.
Nejvíce tuzemským hoteliérům a to zejména v Praze schází bohatá asijská klientela. I ta se již po otevření přímých leteckých spojení začíná vracet. „Loni k nám z Tchaj-wanu přijelo 13 807 turistů. Za první čtvrtletí roku 2023 už jsme na čísle 21 278. Z Thajska k nám letos v prvních třech měsících přijelo celkem 2 480 hostů, z Japonska téměř 8 tisíc a z Jižní Koreje cca 35 tisíc,“ doplnil ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Jan Herget.
Hledáte práci v cestovním ruchu, gastronomii nebo ubytování? Vyberte si práci na jobDNES.cz |