Hrozba stávky v závodech Gorgon a Wheatstone v západní Austrálii přispěla v minulých týdnech k přechodnému růstu cen plynu na evropském trhu. Zaměstnanci hodlají nejprve stávkovat omezeně, od příštího čtvrtka však plánují práce na dva týdny zcela přerušit, pokud se spory ohledně mezd a pracovních podmínek nevyřeší.
Společnost Chevron uvedla, že odbory mají nadměrné požadavky v porovnání s obvyklými podmínkami v odvětví. Organizace Offshore Alliance, která sdružuje dva odborové svazy zastupující pracovníky v energetickém sektoru, označila ústupky požadované firmou Chevron za nepřijatelné. „Ačkoli Chevron dostal od Offshore Alliance spoustu příležitostí k řešení, bude nakonec čelit dni zúčtování,“ dodala.
Společnost Chevron uvedla, že bude nadále podnikat opatření k zachování provozu v závodech. Austrálie je největším vývozcem LNG na světě, není však jeho významným dodavatelem do Evropy. Panují nicméně obavy, že omezení vývozu LNG z Austrálie přiměje kupce z Asie soupeřit o dodávky z jiných zdrojů prostřednictvím vyšších cen. Největším odběrateli LNG z Austrálie jsou Čína a Japonsko, za nimi následuji Jižní Korea a Tchaj-wan, píše Reuters.
Cena plynu roste
Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli stávce zaměstnanců dvou australských závodů produkujících zkapalněný zemní plyn (LNG) roste. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si kolem 09:30 SELČ připisovala zhruba sedm procent a nacházela se v těsné blízkosti 35 eur (zhruba 850 Kč) za megawatthodinu (MWh).
Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla, k čemuž přispěly vysoké dodávky LNG. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.
Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz |