Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

15.09.2021

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se uplatní v ročním zúčtování daně nebo v daňovém přiznání za kalendářní rok 2021. Kdo obdrží daňovou vratku a jak bude vysoká?
Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Za celý rok 2021 činí daňové zvýhodnění na první dítě 15 204 korun, na druhé dítě 22 320 korun a na třetí a další dítě 27 840 korun. Na dítě držitele průkazu ZTP/P se uplatňuje daňové zvýhodnění ve dvojnásobné výši. 

Chcete být zajištění? Najděte si nejlépe placenou práci ze široké nabídky portálu jobDNES.cz.

V těchto částkách se uplatní daňové zvýhodnění na děti za celý kalendářní rok 2021 v ročním zúčtování daně prováděném zaměstnavatelem za zaměstnance nebo v daňovém přiznání. Na stejné zvýšené daňové zvýhodnění na děti mají samozřejmě nárok i osoby samostatně výdělečně činné.

„Roční daňové zvýhodnění na druhé dítě se meziročně zvýšilo o 2 916 korun a na třetí a další dítě o 3 636 korun,“ doplňuje Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars.

Zvýšení pro rok 2021

Daňová novela, kterou se v průběhu roku 2021 zvýšilo daňové zvýhodnění na druhé a další děti, vyšla ve Sbírce zákonů koncem července. Podle přechodného ustanovení zákona zaměstnanci však nemohou vyšší měsíční daňové zvýhodnění na druhé a další děti uplatňovat během zbytku roku 2021 při výpočtu měsíční čisté mzdy, ale až právě za celý kalendářní rok 2021. 

Stát garantuje víc peněz pro děti. Kdo pomůže s výdaji na školu?

To znamená, že během roku se uplatňuje měsíční daňové zvýhodnění „po staru“. Zaměstnanci, kteří uplatňují během roku 2021 daňové zvýhodnění na dvě a více dětí, tedy dostanou od státu daňovou vratku po provedeném ročním zúčtování daně z příjmu.

„Zaměstnanec se dvěma dětmi obdrží daňovou vratku ve výši 2 916 korun, se třemi dětmi ve výši 6 552 korun, a například se čtyřmi dětmi ve výši 10 188 korun,“ vypočítává Ivanco.

Daňové zvýhodnění uplatní jen jeden z rodičů

Nárok na uplatnění daňového zvýhodnění má vždy jen jeden z rodičů. V žádném měsíci tak nemohou daňové zvýhodnění uplatňovat oba rodiče. „Daňové zvýhodnění lze uplatnit i při práci na zkrácený úvazek, dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce,“ doplňuje Ivanco.

Někteří zaměstnanci pracují pro více zaměstnavatelů současně. V takovém případě mohou daňové zvýhodnění na děti uplatnit při výpočtu daně z příjmu pouze u jednoho z nich, a to u toho, u kterého mají podepsané prohlášení k dani.

Pokud je uplatňované daňové zvýhodnění na děti vyšší než vypočtená daň z příjmu, potom vzniká nárok na daňový bonus právě ve výši rozdílu mezi daňovým zvýhodněním a vypočtenou daní z příjmů fyzických osob. 

Na daňovou vratku za rok 2021 díky vyššímu daňovému zvýhodnění na druhé a další děti se může těšit i zaměstnanec, který neplatí během roku nic na dani z příjmu a ještě dostává od státu měsíční daňový bonus.

„V takovém případě totiž bude roční daňový bonus vyšší než vyplacené měsíční daňové bonusy a vzniklý rozdíl obdrží zaměstnanec na bankovní účet po provedeném ročním zúčtování daně za rok 2021,“ vysvětluje daňová poradkyně.

Nutné příjmy pro čerpání daňového bonusu

Za celý kalendářní rok 2021 vzniká nárok na daňový bonus jen v případě, že aktivní příjmy, tedy příjmy ze závislé činnosti nebo samostatné výdělečné činnosti, dosahují alespoň šestinásobku minimální mzdy, tedy částky 91 200 korun. Pasivní příjmy se do limitu nepočítají. 

„V praxi je výhodnější, když daňové zvýhodnění na děti uplatňuje rodič s vyššími příjmy, aby se vždy využily legislativní výhody v maximálním rozsahu,“ doporučuje Gabriela Ivanco.