Páteční pracovní produktivita je po celém světě dlouhodobě mizerná. Výzkumníci z Fakulty pro veřejné zdraví na Texaské univerzitě spočítali, že americkou ekonomiku již stála asi 1,9 bilionu dolarů. Zlepšení je však v nedohlednu, informovala agentura Bloomberg.
Firmy po celém světě zkoušely v minulosti mnohé. Některé přistoupily k tomu, že pátky po určitou dobu pojaly neformálně. Jiné svým zaměstnancům poskytly během letních pátků několikahodinová volna, další na pracoviště opakovaně objednávaly pizzy nebo zmrzliny zdarma. Výsledky se však nedostavily.
Chcete home office? Ukažte šéfovi byt. Novela zákoníku práce je nedomyšlená |
S dalším pokusem před pár týdny přišel Steven Fitzgerald, prezident společnosti Habanero Consulting Group ve Vancouveru. Ten zavedl, že v pátek nebude mít žádný z jeho 65 podřízených ani jednu pracovní schůzku. „Je snadné chodit od schůzky ke schůzce, a přitom o ničem nepřemýšlet,“ komentuje své rozhodnutí. Výsledky tohoto experimentu se budou vyhodnocovat v několika dalších měsících.
Některé společnosti se třeba zase rozhodly úplně zrušit páteční odpolední směny. „Za čtyři a půl dne bychom mohli dosáhnout stejné produktivity jako za pět dnů. Nemyslím si, že páteční odpoledne v práci něco reálně přináší,“ říká profesor Mark Benden z Texaské univerzity.
Tři dny v kanceláři, dva dny doma. Firmy začínají omezovat home office |
Většina experimentů se v minulých letech odehrávala hlavně v menších pracovních kolektivech. Naprostá většina z nich se problém v podobě pracovní neaktivity snažila řešit pozitivní motivací. Některé na to jdou ale i jinak.
Například vedení společností United Parcel Service či třeba JPMorgan Chase nařídilo, že většina pracovníků bude každý svůj pracovní den trávit v kanceláři. Podobně zareagovala i Deutsche Bank, která svým zaměstnancům zakázala pracovat z domova během pátků a pondělků.
Chcete, aby vás vaše práce opravdu bavila? Najděte si místo snů na portálu jobDNES.cz |