Ze světových finančních center jsou města duchů, kanceláře zejí prázdnotou

23.06.2021

Návrat do kanceláří ve významných metropolích zatím probíhá velice pozvolným tempem. Firmy ve světových finančních centrech se snaží dostat své zaměstnance zpátky, aktivita na pracovištích v Londýně, New Yorku či San Franciscu je však stále zhruba o polovinu nižší než před pandemií. S odkazem na data od Googlu o tom informovala agentura Bloomberg.
Ze světových finančních center jsou města duchů, kanceláře zejí prázdnotou

Mnozí velcí zaměstnavatelé chtějí mít pracovníky zpátky v kancelářích, aby uchovali firemní kulturu a posílit vzájemnou spolupráci. To však do značné míry závisí na faktorech, které nemohou ovlivnit, tedy například očkování či šíření nových variant koronaviru.

Hledáte uplatnění ve financích? Najděte si práci v tomto segmentu na pracovním portálu jobDNES.cz.

Podniky čelí i tlaku ze strany zaměstnanců, kteří si na home office zvykli a chtějí tak pracovat trvale. Řada firem pracuje na modelech, kdy by svým zaměstnancům umožnili práci odkudkoli aspoň pár dní v týdnu. Výsledkem je, že se život do kancelářských čtvrtí ve světových metropolích vrací pouze pozvolna.

Dokládají to i data Googlu o poloze svých uživatelů, o nichž informovala agentura Bloomberg. Srovnání obsazenosti kancelářských komplexů se situací před pandemií ukazuje propady o desítky procent.

1.San Francisco - o 61 % méně zaměstnanců

San Francisco

Nejhlubší propad aktivity ze zkoumaných měst vykazuje kalifornské San Francisco, kde se v kancelářích momentálně pohybuje o 61 procent méně zaměstnanců než před pandemií. I přesto, že aspoň jednu dávku vakcíny už dostalo přes 80 procent obyvatel Kalifornie a stát v v půlce června většinu omezení zrušil.

Více než 9 milionů čtverečních stop (0,8 milionů metrů čtverečních) kancelářských prostor bylo v prvním čtvrtletí připraveno k podnájmu, což je podle realitní společnosti Savills nejvyšší číslo od roku 2005. Podnájmy nabízejí firmy, které si kancelářské prostory pronajímají a vzhledem k jejich neobsazenosti se je pokoušejí udat jiným.

2.New York - o 54 % méně zaměstnanců

Společnost Goldman Sachs zvolila jeden z nejambicióznějších přístupů k tomu,...

New York zrušil většinu protiepidemických opatření už v květnu, do kanceláří se však zatím vrátila pouze polovina pracovníků. Wall Street i starosta Bill de Blasio mezitím volají zaměstnance zpátky na svá pracoviště.

JPMorgan Chase, největší banka v zemi, požaduje plný návrat pracovníků do začátku července, a to přinejmenším v rotacích. Zaměstnanci další významné banky Goldman Sachs se měli vrátit na svá místa do 14. června. Provoz v ulicích na Manhattanu však zůstává ve srovnání s obytnými čtvrtěmi West Village a Upper East Side klidný.

Množství volných manhattanských kancelářských prostor dosáhlo v prvním čtvrtletí nejvyšší úrovně za poslední tři dekády. Dostupné podnájemní prostory dosáhly 22 milionů čtverečních stop (2 milionů metrů čtverečních), což je o 62 procent více než před pandemií a také více než po velké finanční krizi či teroristických útocích z 11. září 2001

3Londýn - o 40 % méně zaměstnanců

Londýn

Ve Velké Británii mělo původně dojít ke zrušení veškerých omezení 21. června, rozšíření varianty delta však znamenalo, že premiér Boris Johnson odložil finální etapu znovuotevření až na červenec. V tamních kancelářích se momentálně pohybuje o 40 procent méně pracovníků než před pandemií.

Deutsche Bank, Goldman Sachs i další banky se sídly v londýnském centru tak musely přerušit plány na návrat svých zaměstnanců. Práce z domova zasahuje i blízké restaurace, hospody či maloobchody, které jsou na administrativních pracovnících závislé.

4.Singapur - o 33 % méně zaměstnanců

Singapur

V Singapuru se opět stala práce z domova standardem. Město v jihovýchodní Asii v květnu vyhlásilo lockdown a podle odhadů v tomtéž měsíci klesl počet pracovníků o 23 procent oproti dubnu. Je to však méně dramatické než 60procentní propad z loňského května. Míra neobsazenosti kanceláří nejvyšší kategorie činila v prvním čtvrtletí 9,8 procenta, v předchozím byla mírně nižší (9,6 procenta).

Pomalý návrat zaměstnanců má dopad na výši nájemného, průměrná měsíční sazba za nejžádanější kancelářské prostory v Singapuru klesla již páté čtvrtletí za sebou.

S postupným uvolňováním protiepidemických opatření je zejména pro firmy s malými kancelářemi stále obtížnější vymáhání například rozestupů na pracovišti. Bojují také s neutuchajícím zájmem lidí o práci na dálku, míní Christine Liová z poradenské společnosti Knight Frank.

„Většina společností chce, aby zaměstnanci opět pravidelně docházeli do kanceláří, ale svět se po covidu změnil. Z kanceláří se stalo místo, kam jdeme jen když to potřebujeme, například k vyřízení specifických úkolů,“ říká Liová. Návrat do normálu se podle ní odkládá minimálně o několik měsíců.

5.Frankfurt - o 17 % méně zaměstnanců

Frankfurtské finanční centrum

Příkladem vylidněného finančního centra je i Frankfurt. Kavárny a bary v tamní obchodní čtvrti Zeil prázdnotou rozhodně netrpí, avšak davy tvoří především nakupující a nadšenci užívající si teplé počasí. Finanční čtvrť německé metropole zůstává opuštěná.

Podle německých nařízení mají administrativní pracovníci pokračovat v práci z domova až do konce června. Podle dat Googlu o poloze svých uživatelů dochází ve Frankfurtu na pracoviště o 17 procent méně pracovníků než před pandemií.

6.Hong Kong - o 13 % méně zaměstnanců

Hong-Kong

V čínském Hongkongu většina pracovníků již do zaměstnání dochází. Jak dlouho v kancelářích vydrží bude záležet na tom, jak se vládě podaří přesvědčit tamní obyvatelstvo, aby se nechalo naočkovat. Vakcíny jsou sice k dispozici všem dospělým, proočkováno je však pouhých 17,4 procenta obyvatel. Neochota nechat se očkovat odráží nedůvěru vůči tamní vládě po protestech v roce 2019.

Vláda se snaží získat podporu firem při zavádění očkování. Hongkongský měnový úřad nabádá všechny finanční instituce, aby „silně povzbuzovaly“ k očkování zaměstnance, kteří přicházejí do kontaktu s klienty nebo pracují jako podpůrný personál.

Správkyně města Carrie Lamová ohlásila novou kampaň, která má ve významné asijské metropoli vakcinaci urychlit. Navrhuje placenou dovolenou pro očkované státní zaměstnance a možnost dalších omezení pro nenaočkované občany.