Dvě zaměstnankyně společnosti podaly žalobu již v dubnu 2019. Tvrdily, že Disney diskriminuje své zaměstnankyně a platí jim méně než mužům. Od té doby kauze nabrala na síle, připojilo se k ní dalších osm současných a bývalých zaměstnankyň mediální a zábavní společnosti.
U vrchního soudu v Los Angeles skupina žen ve středu rozšířila svou výpověď a uvedla, že Disney zastává „přísnou politiku mlčenlivosti“ v rozporu s kalifornským zákonem. Disney podle jejich slov zakazuje svým zaměstnancům hovořit o svých výplatách s ostatními zaměstnanci. Jedna ze svědkyň také u soudu zmínila, že ví o další zaměstnankyni, která byla potrestána jen za to, že o výši svého platu hovořila se svými spolupracovníky.
Nechcete být v práci diskriminováni? Najděte si dobrého zaměstnavatele na portálu jobDNES.cz. |
Podle amerického zákona o pracovních vztazích z roku 1935 je nezákonné, aby zaměstnavatelé jakkoliv trestali své zaměstnance, pokud hovoří o svých pracovních odměnách se svými kolegy. Kalifornský zákon o spravedlivých odměnách přijatý v roce 2015 navíc chrání právo zaměstnanců na otevřenou diskuzi o jejich vlastních platech.
Disney nesouhlasí
Společnost Disney se brání, ve svém prohlášení uvedla, že nezakazuje zaměstnancům hovořit o výši jejich platu a těší se na to, až prokáže, že toto tvrzení není pravdivé.
Google zaplatí miliony dolarů, diskriminoval ženy a Asiaty |
Firma se již dříve několikrát vyjadřovala k údajné diskriminaci žen. Uvedla, že je plně oddaná spravedlivému odměňování a dodržuje předepsané postupy a zásady v případě odměňování. Podle společnosti nejsou jednotlivá tvrzení založena na faktech a nejsou ničím podložená.
Disney není jedinou společností, která čelí rostoucímu tlaku týkajícího se rovnosti v odměnách mužů a žen. Například minulý měsíc souhlasil technologický gigant Google se zaplacením 3,8 milionu dolarů odškodného, aby umlčel hlasy, že ženám nevyplácel stejné odměny jako mužům na podobných pozicích a navíc diskriminoval asijské uchazeče o práci.