Obecně v evropském kontextu rozlišujeme dva typy programů, které pomáhají získávat nové praktické zkušenosti užitečné pro uplatnění na trhu práce. V rámci vzdělávacího systému a v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. V rámci vzdělávacího systému pomáhají stáže studentům získat vhled do různých povolání a odvětví. Zatímco v rámci politiky zaměstnanosti fungují stážové a vzdělávací programy jako opatření podpory zaměstnatelnosti rizikových skupin trhu práce. Na obou úrovních fungují programy v České republice, Dánsku, Německu, Nizozemsku, Rakousku nebo Švédsku. Jejich společným cílem je snižovat nezaměstnanost, usnadňovat vstup a návrat na trh práce, podporovat pracovní mobilitu a řešit nedostatek pracovních sil na straně zaměstnavatelů.
Absolvování stážových programů má na uchazeče bezesporu pozitivní vliv. Získáním praktických zkušeností zvyšují svoji hodnotu a uplatnitelnost na trhu práce. „Praxe ve firmách pomáhají uchazečům udělat ten první a nejdůležitější krok při vstupu na trh práce. Získají teoretické a praktické zkušenosti, osvojí si pracovní návyky a zlepší svoji orientaci v pracovním prostředí. Tyto dovednosti pak mohou na trhu práce efektivně zúročit,“ upřesňuje specialistka lidských zdrojů Petra Petrušková ze společnosti Talentor.
V České republice pomáhá ohroženým skupinám trhu práce například projekt Vzdělávání praxí pro zvýšení zaměstnatelnosti. Jak napovídá název projektu, jedná se o vzdělávání v reálném prostředí. Uchazeči se přihlašují k nabízeným praxím na manuálních i kvalifikovaných pozicích, které poskytují firmy nebo OSVČ působící napříč různými obory. Prostřednictvím projektu se mohou prakticky vzdělávat všechny osoby evidované jako uchazeči nebo zájemci na Úřadu práce ČR (včetně absolventů), rodiče po mateřské nebo rodičovské dovolené, lidé s nízkou úrovní kvalifikace a osoby starší 50 let.
Ve Vzdělávání praxí je každému účastníkovi k dispozici mentor, který se mu po celou dobu vzdělávání praxí odborně věnuje. Délka vzdělávání se odvíjí podle typu pozice, průměrná doba trvání je tři měsíce. To je doba, za kterou si může účastník nejen osvojit řadu nových dovedností, ale dobře poznat i dané firemní prostředí. Po ukončení vzdělávání získá každý účastník certifikát, který je dokladem toho, že úspěšně absolvoval vzdělávání praxí na příslušné pozici. „Pokud u někoho v životopisu vidím, že měl praxi ve firmě, tak to považuji za velké plus. Je to pro mě známka, že tento člověk na sobě pracoval, aby si zlepšil kvalifikaci a byl dobrý v tom, co dělá.“, potvrzuje Petra Petrušková.
Vzdělávání praxí pro zvýšení zaměstnatelnosti realizuje na celém území ČR Fond dalšího vzdělávání, státní příspěvková organizace Ministerstva práce a sociálních věcí. Projekt je financován z ESF a státního rozpočtu ČR. Zaujal Vás projekt a chcete vědět, jaké jsou Vaše možnosti zapojení?
Informujte se na info@vzdelavanipraxi.cz nebo zavolejte na infolinku +420 775 881 408.