Nestlé se snaží s dětskou práci po celé Africe bojovat už několik let. Zatím však marně. Nejnovější studie z posledních let dokonce naznačují, že situace kolem dětské práce se v Africe příliš nezměnila, píše Deutsche Welle.
Firmy za práci dětí na kakaových plantážích nelze stíhat, rozhodl soud |
V letošním roce počítá potravinářská firma s tím, že školní docházku zaplatí až deseti tisícům rodinám na Pobřeží slonoviny. Od roku 2024 začne rovněž vypomáhat komunitám v Ghaně.
Každá vybraná rodina má z nového fondu v prvních dvou letech dostat 482 euro za rok, což je v přepočtu asi 80 tisíc korun. V dalších letech se podpora společnosti Nestlé sníží, a to na polovinu.
Ghana a Pobřeží slonoviny jsou největšími producenty kakaa na světě. Země však rovněž bojují s velmi rozšířenou chudobou a důsledky ohledně změn klimatu, které pro tamější plantáže představují stále nové výzvy.
Nestlé se ocitá pod palbou kritiky. Jeho výrobky nejsou dostatečně zdravé |
Podle odhadů je na celém světě několik set tisíc dětí, které musí otrocky pracovat na kakaových plantážích. Evropská kampaň za férovou čokoládu Make Chocolate Fair tvrdí, že na kakaových plantážích v západní Africe pracuje až 1,5 milionu nezletilých za absolutně nevyhovujících podmínek.
Hledáte lehčí práci? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz. |
Nestlé chce kromě peněžní podpory rodinám afrických pěstitelů motivovat i směrem k udržitelnému pěstování. Plánuje ztrojnásobit své roční investice na podporu udržitelnosti a do roku 2030 v tomto směru utratit celkem 1,25 miliardy euro (asi 30 miliard korun). Firma zároveň oznámila, že v budoucnu chce prodávat pouze certifikované kakaové produkty.